District Office

Name Position Phone
Terry Martin Superintendent 541-367-7637
Julie Emmert Confidential Secretary 541-367-7637
Kevin Strong Business Manager 541-367-7122
Cindy Bell Payroll 541-367-7112
Kathleen Cochran Purchasing / Accounting 541-367-7121
Amanda Hill Human Resources/Insurance 541-367-7137
Loni Weinman Print Shop Operator / Safe Schools 541-367-7133
Brian Brands
Director of Student Services 541-367-7135
Heather Shipp Secretary (Student Services) 541-367-7115
Lisa Murphy District Nurse 541-367-7132
Amanda Sciscioli Talented and Gifted 541-367-7123
Shawna Schroeder Scheduling Secretary 541-367-7119
Kristi Walker DHS Coordinator 541-367-7114
Barbi Riggs Director of Teaching & Learning 541-367-7175
Michelle Bidwell Instructional Technology Coordinator 541-367-7198
Melissa Kruzel Teaching & Learning Secretary 541-367-7110
Jennifer Ashcraft ELL Coordinator 541-367-7187, x416
Josh Darwood Maintenance Supervisor 541-367-7636
Loni Weinman Maintenance Secretary / Print Shop 541-367-7133
   
Darel Bidwell Director of Transportation 541-367-7116
Misty Duncan Transportation Secretary 541-367-7116
Michelle Jewell (Horner) Transportation Driver Trainer 541-367-7116
Tyanne Pickle Transportation Dispatcher 541-367-7116
Sebastian Allison Network Analyst 541-367-7106
Andy Busek Systems Administrator 541-367-7634
Sean McNellis Assistant Technology Specialist 541-367-7160
Sam Nothiger Technology Specialist 541-367-7124
Amber Walker Nutrition Services Supervisor 541-367-7149
Sarah Hicks Head Cook / Secretary 541-367-7149
A Jay Bronson Pool Supervisor 541-367-7142

Foster Elementary

Name Position Web
Darren Perry
Principal
Brittany Brownell Grade 2
Tori Clark Grades 6
Linzy Griffin Grade 4
Sarah Harkin Special Education
Pamela Hayes Grade K
Austin Hill Grade 5
Mary Beth Lundy Grade K
Rachel Markell Grade 6
Lisa Martin Secretary
Jeff McGilvray Custodian – Swing
Samantha Miller Grade 2
Deanna Neuschwander Grade 1
Michelle Quest Grade 3
Marissa Russell Grade 5
Kari Housen Secretary/Asst
Michael Stevenson Counselor
Deborah Stratton Title I
Evan Teter PE
Kate Virtue Grade 4
Emily Wood Oppt Room
Marissa Ziemer Grade 3
Adena Zook Media Assistant

Hawthorne Elementary

Name Position Web
Katie Adams Grade 4
Summer Anderson Grade 2/3
Jessica Barrett Secretary/Asst
Carrie Brown Secretary
Rubia Chavez Custodian – Swing
Lisa Collins Spec Ed/PALs (Int)
Brandy Duncan Media Assistant
Julie Harvey Counselor
Michelle Hatchard Grade 2
Hannah Humphreys Grade 6
Lindsay Janzer PE
Brittany Kauffman Grades 4/5
Barb Kragness PALS/Sp Ed
Elspeth Liermann Grade 1
Mark Lindquist Custodian
Laura McCaffrey Grade 1
Mark Looney
Principal (Interim)
Amber Rosa Grade K
Christina Saveskie Speech
Pete Saveskie Grades 6
Hailey Schilling Grade K
Jerika Spencer Grade 3
Marci Sullens Title I
Colleen Unger Grade 4
Serenity Wilson Grade 4/5
Teresa Wilson Special Ed/Res Rm

Holley Elementary

Name Position Web
Rudy Lopez Custodian
Brett Bowers Grade 5
Josh Dargis Principal / Title I
Kelley Deckard Resource Room/Sp Ed
Megan Gonyea Grade 4
Sirena Hepburn Grade 6
Cera Hartness Media Asst
John Mithen PE
Deborah Rehart Grade 3
Joanna Reisbick Grade 1
Ann Marie Marble
Secretary
Christina Saveskie Speech
Tenille Sayer Grade 2
Amanda Sciscioli Counselor / TAG
Isabelle Rice Grade K

Oak Heights Elementary

Name Position Web
Todd Barrett Principal
Heather Cartwright Secretary/Asst
Jill Moore Secretary
Brittany Polley Media Assistant
Caitlin Bowen Kindergarten
Liz Konstantin Kindergarten
Pam McCoy Grade 1
Courtney Daniels Grade 1
Miranda Lind Grade 2
Ashley Patton Grade 2
Joan Tolle Resource Rm
Cheryll Jones Grade 3
Laurel Adams Grade 3
Cynthia Davis Grade 4
Zach Sartin Grade 4 Website
Raande Sharpe Grade 5
Mindie Medina Grade 5/6
Deborah Suing Grade 6
Emili Riggs Physical Education
Karen Polley Custodian
Melinda Brett Counselor Website
Krista Hart Title I
Daniia Martyniuk PALS Rm
Heidi Vokes Speech/Lang Spec

Junior High

Name Position Web
Jennifer Ashcraft Spanish
Cathy Brands-Hawken Res Rm/Spec Ed
Velma Canfield Media Assistant
Tynan Cardwell PE
David McNeil Science
Brandy Cockrell Secretary
Maggie Collins-Beairsto Math/Science
Alyson Ellis BLS/Spec Ed
Robbie Ellis Math
Alecia Gardner PE
Amanda GaVette Asst Principal
Brooklynn Giles Mental Health Couns
Madelyn Hawken Language Arts / SS
Lana Holden Language Arts
Mark Holden Science
Tiffany Jacobs Counselor
Vince Madrid Custodian – Swing
Grant Kauffman Health
Ryan Kildea Science
Nate Tyler
Principal
Sarah Lynn History
Nathan McLachlain Media Arts
Robert Nelson Language Arts
Terra Nelson Language Arts
Jaime Osinga Custodian
Angela Stevens Math
Kyra Wafford Math
Craig Wilson PE / Athletic Dir
Kim Wilson Secretary
Angie Yon Res Rm/Spec Ed

High School

Position Name Web
Principal Ralph Brown
Assistant Principal Aaron Huff Mr. Huff – SHHS
Assistant Principal Luke Augsburger
Athletic Director / Math Dan Tow
Career Center / Success Coord Kristin Adams
Career Center Secretary Bethany Smith
Credit Recovery Heidi Thorstad
Custodial – Head Darren Schultz
Custodial Bob Donnell
Graduation / Assessment Coach Ann Knight
Guidance – Registrar Brittney Coursey
Guidance – Mental Health Counselor Associate Josalyn Lawrence
Guidance – Counselor Haley May
Guidance – Counselor Lisa Malabago
Guidance – Alt Ed Counselor Julia Weist
Library / Media Center Jill Wilson
Nutrition Services Supervisor Amber Walker
Office Staff – Student Accounting Patti Aragon
Office Staff – Athletic Secretary Andi McCubbins
Office Staff – Attendance Secretary Tiffany Sieminski
Office Staff – Main Secretary Amy Wingo
Pool Administrator A Jay Bronson
School Resource Officer Geoff Hamlin
Art Leah White
Business / Computers Ammon Mills
Family / Consumer Sciences Andrea Foley
Health / PE John Best
Health / PE Drew Emmert
Health / PE Lindsey Haggas
Language Arts Cy Maughmer
Language Arts Caytlin Gillispie
Language Arts Sarah McNellis
Language Arts Bronna North
Language Arts Tomas Rosa
Band Lori Tuter
Math Christopher Hartman
Math Emily Marchbanks
Math Nathan Whitfield
Math Steve Thorpe
Music / Choir Alison Hay
Science / Chemistry Harrison Neal
Science Rebecca Raab
Science Laura Parrish
Science Michelle Snyder
Social Studies Jarid Adams
Social Studies Ryan Adams
Social Studies Jim Costa
Social Studies Erika Evans
Spanish Karen Nichols
Special Education / BLS Robyn Lindsey
Special Education Sean McNellis
Special Education Ramona Perez
Special Education Jo Pierce
Special Education Richard Smithson
Special Education Eric Stutzer
CTE – Agricultural Sciences Scott Jacobson
Vocational Ed / Metals Austin Hart
Vocational Ed / Natural Resources Zech Brown
Vocational Ed / Woods William Coltrin