District Office

Name Position Phone
Terry Martin Superintendent 541-367-7637
Julie Emmert Confidential Secretary 541-367-7637
Kevin Strong Business Manager 541-367-7122
Dawn Waldrop Insurance 541-367-7113
Cindy Bell Payroll 541-367-7112
Kathleen Cochran Purchasing / Accounting 541-367-7121
Amanda Hill Human Resources 541-367-7137
Loni Weinman Print Shop Operator / Safe Schools 541-367-7133
Thad Holub Director of Student Services 541-367-7115
Heather Shipp Secretary (Student Services) 541-367-7115
Lisa Murphy District Nurse 541-367-7132
Amanda Sciscioli Talented and Gifted 541-367-7123
Miriam Silvers Scheduling Secretary 541-367-7119
Kristi Walker DHS Coordinator 541-367-7114
Tamara White Life Skills Coord/District Behavior Specialist
Barbi Riggs Director of Teaching & Learning 541-367-7175
Michelle Bidwell Instructional Technology Coordinator 541-367-7198
Michelle Knight Teaching & Learning Secretary 541-367-7110
Jennifer Ashcraft ELL Coordinator 541-367-7187, x416
Josh Darwood Maintenance Supervisor 541-367-7636
Loni Weinman Maintenance Secretary / Print Shop 541-367-7133
   
Darel Bidwell Director of Transportation 541-367-7116
Misty Duncan Transportation Secretary 541-367-7116
Michelle Jewell (Horner) Transportation Driver Trainer 541-367-7116
Tyanne Pickle Transportation Dispatcher 541-367-7116
Sebastian Allison Network Analyst 541-367-7106
Andy Busek Systems Administrator 541-367-7634
Sean McNellis Assistant Technology Specialist 541-367-7160
Sam Nothiger Technology Specialist 541-367-7124
Amber Walker Nutrition Services Supervisor 541-367-7149
Sarah Hicks Head Cook / Secretary 541-367-7149
A Jay Bronson Pool Supervisor 541-367-7142

Foster Elementary

Name Position Web
Luke Augsburger Principal
Brittany Brownell Grade 2
Tori Clark Grades 6
Leslie Curran Grade 1
Linzy Griffin Grade 4
Sarah Harkin Special Education
Pamela Hayes Grade K
Austin Hill Grade 5
Rudy Lopez Custodian
Mary Beth Lundy Grade K
Rachel Markell Grade 6
Lisa Martin Secretary
Jeff McGilvray Custodian – Swing
Samantha Miller Grade 2
Deanna Neuschwander Grade 1
Michelle Quest Grade 3
Marissa Russell Grade 5
Shawna Schroeder Secretary/Asst
Michael Stevenson Counselor
Evan Teter PE
Kate Virtue Grade 4
Marissa Ziemer Grade 3
Adena Zook Media Assistant

Hawthorne Elementary

Name Position Web
Katie Adams Grade 4
Summer Anderson Grade 2/3
Jessica Barrett Secretary/Asst
Carrie Brown Secretary
Rubia Chavez Custodian – Swing
Lisa Collins Spec Ed/PALs (Int)
Brandy Duncan Media Assistant
Julie Harvey Counselor
Michelle Hatchard Grade 2
Brittany Kauffman Grades 5
Elspeth Liermann Grade 1
Mark Lindquist Custodian
Laura McCaffrey Grade 1
Melissa McDonald PE
Deborah Phillips Principal
Raimee Rivers Special Ed/PALs
Amber Rosa Grade K
Christina Saveskie Speech
Pete Saveskie Grades 6
Hailey Schilling Grade K
Jerika Spencer Grade 3
Marci Sullens Title I
Kaitlyn Tesdal Grades 6
Colleen Unger Grade 5
Jeffrey VanEpps Special Ed/PALs
Teresa Wilson Special Ed/Res Rm

Holley Elementary

Name Position Web
Doug Blackwell Custodian
Brett Bowers Grade 5
Josh Dargis Principal / Title I
Kelley Deckard Resource Room/Sp Ed
Megan Gonyea Grade 4
Sirena Hepburn Grade 6
Ann Marie Marble Media Asst
John Mithen PE
Deborah Rehart Grade 3
Joanna Reisbick Grade 1
Cyndi Conrad-Rinehart Secretary
Christina Saveskie Speech
Tenille Sayer Grade 2
Amanda Sciscioli Counselor / TAG
Cheryl Thireault Grade K

Oak Heights Elementary

Laurel Adams Grade 2
Alex Bailey Grades 1
Todd Barrett Principal
Michelle Bradley PE
Heather Cartwright Secretary/Asst
Rubia Chavez Custodian – Swing
Cynthia Davis Grade 4
Jesse Fipps Grade 2
Krista Hart Title I
Julie Jefferson Grade 5
Cheryl Jones Grade 3
Liz Konstantin Grade K
Miranda Lind Grade 3
Kirsten Marin Grade K
Pamela McCoy Grade 1
Mindie Medina Grade 6
Jill Moore Secretary
Brittany Polley Media Assistant
Karen Polley Custodian
Zach Sartin Grade 4 Website
Melinda Stocking Counselor Website
Deborah Suing Grades 5/6
Joan Tolle Resource Rm/Sp Ed
Heidi Vokes Speech/Lang Spec
Emily Wood Opportunity Room

Junior High

Name Position Web
Jennifer Ashcraft Spanish
Cathy Brands-Hawken Res Rm/Spec Ed
Velma Canfield Media Assistant
Tynan Cardwell PE
Michelle Clarno Science
Brandy Cockrell Secretary
Maggie Collins-Beairsto Math/Science
Alyson Ellis BLS/Spec Ed
Tim Faulconer Math
Alecia Gardner PE
Amanda GaVette Asst Principal
Whitney Grizzle-Stouder Math
Madelyn Hawken Language Arts / SS
Lana Holden Language Arts
Mark Holden Science
Tiffany Irwin Counselor
Kody Jackman Custodian – Swing
Grant Kauffman Health
Ryan Kildea Science
Mark Looney Interim Principal
Sarah Lynn History
Nathan McLachlain Media Arts
Robert Nelson Language Arts
Terra Nelson Language Arts
Jaime Osinga Custodian
Addison Reukauf Language Arts
Angela Stevens Math
Heidi Vokes Speech / Lang Spec
Craig Wilson PE / Athletic Dir
Kim Wilson Secretary
Angie Yon Res Rm/Spec Ed

High School

Position Name Web
Principal Ralph Brown
Assistant Principal Aaron Huff Mr. Huff – SHHS
Assistant Principal Nate Tyler
Athletic Director / Math Dan Tow
Career Center / Success Coord Kristin Adams
Career Center Secretary Bethany Smith
Credit Recovery Heidi Thorstad
Custodial – Head Darren Schultz
Custodial Bob Donnell
Graduation / Assessment Coach Ann Knight
Guidance – Sec / Registrar Michelle Knight
Guidance – Mental Health Counselor Josalyn Lawrence
Guidance – Counselor Haley May
Guidance – Counselor Lisa Malabago
Guidance – Alt Ed Counselor Julia Weist
Library / Media Center Jill Wilson
Nutrition Services Supervisor Amber Walker
Office Staff – Student Accounting Patti Aragon
Office Staff – Athletic Secretary Andi McCubbins
Office Staff – Attendance Secretary Tiffany Sieminski
Office Staff – Main Secretary Amy Wingo
Pool Administrator A Jay Bronson
School Resource Officer Geoff Hamlin
TOSA-Teacher Engagement Spec Tamara Alba
Art Leah White
Business / Computers Ammon Mills
Family / Consumer Sciences Andrea Foley
Health / PE John Best
Health / PE Drew Emmert
Health / PE Lindsey Haggas
Language Arts Cy Maughmer
Language Arts Sarah McNellis
Language Arts Tomas Rosa
Language Arts Taylour Stanley-Valdez
Language Arts Lori Tuter
Manufacturing Tech Christopher Hartman
Math Emily Marchbanks
Math Darren Perry
Math Steve Thorpe
Music / Choir Alison Hay
Music / Band Elijah Heide
Science / Chemistry Harrison Neal
Science Joni Ortiz
Science Laura Parrish
Science Michelle Snyder
Social Studies Jarid Adams
Social Studies Ryan Adams
Social Studies Jim Costa
Social Studies Erika Molebash
Spanish Lady Carolina Tavarez
Special Education / BLS Robyn Lindsey
Special Education / Transition Jennie Gilbert
Special Education Ramona Perez
Special Education Richard Smithson
Special Education Eric Stutzer
Special Education Nathan Whitfield
CTE – Agricultural Sciences Scott Jacobson
Vocational Ed / Metals Austin Hart
Vocational Ed / Natural Resources Blake Manley Manley Jobs
Vocational Ed / Woods William Coltrin